Ahşap Çatı

Mevcut ahşap çatınız yapılırken yalıtımı yapılmamış, izole edilmemiş olması nedeni ile ısı kaybı sorunları yaşıyorsanız hemen bizi arayın mevcut çatınızı inceleyerek en ekonomik yoldan nasıl yalıtım ve izolasyon yapılır sizlere seçeneklerle sunalım siz karar verin biz uygulayalım. Unutmayın ısı yalıtımı ve izolasyonu yapılmamış çatılar konforsuz evler demek ve cebinizden havaya uçan para demektir.

ahap_cat

Mevcut çatınız çeşitli yerlerinden damlatıyor. Aynı zamanda ısı kaybına neden oluyor. Çağırdığınız bir çok usta onarım yaptıktan sonra tekrar sorun yaşıyorsanız bizi arayın kesin çözüm üreten ekibimiz çatınızı inceleyerek çatı sorunlarınızı kesin bir şekilde garantili olarak gidersin.

ahsapcatimodeli

Çatı elemanlarının birbirleriyle bağlantılarını sağlamak için kullanılan bağ ve askı demirleri, klonlar, çatı eğimini azaltmak için kullanılan çelik adi verilen parçalardır. Saçak kısmında merteklerin önüne çakılan çelikler, burada eğimi azaltarak eriyen kar ve buzların aşağıya kayarak oluklara zarar vermesini önlerler. Ahşap malzemelerden imal edilen bu çatıların elemanları birbirlerine geçme, çivi ve blonlarla bağlanırlar. Oturtma ve asma ahşap çatı olmak üzere iki şekilde imal edilmektedirler.

ahsapcatiniz

Ahşap Çatılar ve Ahşap Çatı Elemanları

Bırakma Kirişleri: Asma çatılarda makasların açılmaya karşı zorlanmalarını önleyen elemanlardır. Betonarme döşeme üzerine oturan bırakma kirişleri, oturtma çatılarda da duvar, kiriş ya da mesnetler üzerine oturur ve ayni ismi alırlar. Kesitleri çoğunlukla 8×14, 8×16, 10×16 ve 14×20 cm. alınır. Tek ya da çift parça yapılırlar.

Yastık Kirişleri: Çatı makaslarından bırakma kirişlerine gelen yükler yastık kirişlerine, oradan da kiriş veya döşemeye aktarılır. Duvar, kiriş veya döşemeye geniş yüzeyleriyle oturan yastık kirişleri 5×10, 8×16 ve 10×20 cm kesitlerinde olurlar ve klonlar ya da bağlantı demirleriyle bağlanırlar.

ahsap-cati4
Dikmeler: Aşıklardan aldıkları yükleri duvar, kiriş veya döşemeye aktaran düşey ve genelde kare kesitli (8×8, 10×10, 12×12 cm) elemanlardır.

Aşıklar: Merteklerin yükünü taşıyan yatay elemanlar (kirişler) olup; saçak üzerine oturan “Damlalık Aşığı”, saçakla mahya arasına oturan orta aşık ve mahyada mahya aşığı isimlerini alırlar. Aşıklar yüklerini yerine göre dikmelere, askılara, duvar ya da kirişlere veya döşemelere verirler. 10×14, 12×16, 14×18 cm. kesitlerinde olur ve 2.00 – 2.50 m. aralıklarla yerleştirilirler.

Göğüslemeler: Dikmelerden aşıklara doğru 45 açıyla çakılan desteklerdir. Çatıdaki boyuna yönde hareketleri önler ve dikmeler arasındaki açıklığı azaltırlar. Genelde 8×8, 8×10, 5×10 ve 6×12 cm. kesitlerinde imal edilirler.

Payandalar: Asma çatılarda dikmelerden gelen yükleri alıp bırakma kirişlerindeki düğüm noktalarına ileten eğimli çubuklardır ve kesitleri 8×14 ile 10×18 cm. arasında değişir.

cati-osb-montaj_

Yanlamalar: Asma çatılarda aşıklardan dikmelere gelen yükleri alıp duvarlara ileten ve payandalara benzeyen (ayni kesitlerde) çubuklardır.

ahsapcati
Kuşaklar: Ayni çatı makası üzerindeki dikmeler, aşıklar, yanlama ve mertekleri her iki yüzeyden birbirlerine bağlayan elemanlardır. Bağlandıkları parçalara kertme ile geçer birleşim noktalarını kuvvetlendirirler 5×10, 5×20 cm. en kesitinde olurlar.

Rüzgar Kirişleri: Çatı makaslarının, rüzgar ve diğer yatay yükler altında devrilme ve deformasyon- larını önlemek üzere çatının her iki başındaki ilk iki ve son iki makas arasına çaprazlama olarak çakılan kirişlerdir. Küçük çatılarda mertek altlarına çakılan bağlantı kirişleride ayni görevi görürler. 5×10 veya 10×10 cm. kesitinde yapılırlar.

Mertekler: Aşıklar üzerine oturan ve örtü altı kaplamasına gelen yükleri alan eğik elemanlardır. Kesitleri,1ş 5×8, 5×10, 6×10 ve 6×12 cm. olup 40 – 60 cm. aralıklarla yerleştirilirler.

Yardımcı Parçalar: Çatı elemanlarının birbirleriyle bağlantılarını sağlamak için kullanılan bağ ve askı demirleri, blonlar, çatı eğimini azaltmak için kullanılan “çelik” adi verilen parçalardır. Saçak kısmında merteklerin önüne çakılan çelikler, burada eğimi azaltarak eriyen kar ve buzların aşağıya kayarak oluklara zarar vermesini önlerler.

Örtü Altı Kaplaması: Üzerine çatı örtüsünün döşendiği yüzey olup iki şekilde yapılırlar. Merteklerin üzerlerine örtü malzemesinin boyutlarına göre uygun aralıklarla 2.5 ,2×5 veya 3 ,2x 5 cm. kesitli yatay çıtalar çakılır. Üzerlerine de kiremit gibi örtü elemanları konulmak ve bağlantılar tel ile yapılmak suretiyle gerçekleştiler. Kiremitler, altlarındaki tırnaklar ve üzerlerindeki tel bağlama deliklerinin aralıklarına uygun olarak döşenmelidir.

ahşap-otantik-çatı-katı-dekorasyonu1

Merteklerin üzerlerine 2.0 – 2.5 cm. kalınlığında ve 10 – 20 cm. eninde tahtalar çakılarak tüm çatı yüzeyi kapatılır. Daha sonra yüzey rüberoit gibi bir su yalıtım gereciyle kaplanır ve onun üzeri de çatı örtüsüyle kaplanır. Örtünün örtü altı kaplamasına bağlantısı tel,çivi,vida veya cıvatayla yapılır.

Çatı Örtüsü: Yağmur ve kar sularını sürekli olarak dere ve oluklara aktararak çatıyı kuruda tutan, rüzgar, sıcak ve soğuk gibi dış etkilerden çatıyı koruyan gereçlerdir. Bu gereçler çoğunlukla kiremit, eternit, bakır veya galvanizli sac ve arduvaz gibi su geçirmeyen malzemelerden oluşurlar.

Bilgi almak için; 0535 356 37 25 – 0533 966 28 57

Teras ve çatı katlarınıza ulaşmak için kullanacağınız tüm ahşap merdiven modellerini http://www.catimerdivenfiyatlari.com/ahsap-merdiven.html adresi içerisinde bulabilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

4 comments on Ahşap Çatı

 1. iyi çalışmalar yarım dublex mustakil site içinde evim var yarım olduğu için yaklaşık 50m kare alan çatı katı için çok uygun kimseyi engellemiyor bu yeri tamamen ağaçtan iki oda bir salon olarak yapmak istiyorum kaliteli bir malzemeden yazlık kışlık yalıtım olacak şekilde bugünkü fiyatlara göre yaklaşık olarak kaça mal olur bilgi verirseniz sevinirim.

 2. 60 m2 yığma binanın üzerine ahşap ,osb ve tavan altları plastik lambir olarak maliyeti ne tutar

 3. Selam;

  120m2 (11×11 metre) bir ev için ahşap çatı maliyeti yaklaşık ne olur? bu çatının yaklaşık yarısı teras gibi veya balkon gibi olmasını istiyorum. çatıda da bir oda olursa olabilir.

  1. Selim bey, biz arayınız lütfen.

   Adres : Ahmetyesevi mahallesi çamlık caddesi sema sokak no:9 Sultanbeyli / İstanbul

   Telefon : 0216 498 89 81
   0216 398 27 48

   GSM : 0533 466 23 90 Numan DEMİR

   GSM : 0535 356 37 25 – 0533 966 28 57 – Özkan DEMİRCAN

   ayturkmimarlik@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir